ISSN 1338-032X

Pripravili sme informačný materiál k preukazovaniu konečného príjemcu príjmu

FS SR |MM|  Finančná správa pripravila pre daňové subjekty užitočnú pomôcku, aby v praxi vedeli preukazovať osobu konečného príjemcu príjmu na základe zákona o dani z príjmov. K tejto problematike totiž finančná správa dostáva množstvo otázok a preto verí, že daňovým subjektom pomôže zorientovať sa v tejto problematike. Materiál je zverejnený na portáli finančnej správy.

Definíciu konečného príjemcu príjmu ustanovil zákon o dani z príjmov, rovnako aj postup platiteľa dane v prípade, ak túto osobu nevie preukázať. Zákon o dani z príjmov ani iný daňový právny predpis však neustanovuje spôsob preukazovania takejto osoby. Finančná správa preto aj na základe dopytov verejnosti pripravila pre svojich klientov podrobný informačný materiál s cieľom zmierniť právnu neistotu a administratívnu záťaž. Dokument nájdu daňové subjekty na portáli finančnej správy.

Spôsob preukazovania osoby konečného príjemcu príjmu platiteľom dane závisí
od okolností a skutočností týkajúcich sa jednotlivých prípadov cezhraničných vzťahov, najmä od významnosti rizík a rozsahu rizikovosti týchto prípadov. Rozsah spôsobu preukazovania tejto skutočnosti
závisí od úrovne rizikovosti prípadu. Súčasťou vydaného informačného materiálu je aj vzor čestného vyhlásenia príjemcu príjmu, vzor dotazníka k preukázaniu statusu konečného príjemcu príjmu a príklady možných dokumentov preukazujúcich tvrdenia deklarované príjemcom príjmu.

Informačný materiál vypracovala finančná správa v spolupráci s Ministerstvom financií Slovenskej republiky a Slovenskou komorou daňových poradcov. Spoločne ju odporúčajú daňovým subjektom uplatňovať v ich cezhraničných daňových vzťahoch a možné je ju primerane uplatniť
aj na účely príslušných medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Najkrajší beh na Slovensku, dm ženský beh v Bratislave

Miroslav Košírer / Bratislava / V sobotu 23.9.2023 sa konal už 11 ročník dm ženský beh v Bratislave. "Viac...

AKTUÁLNE: Jazdu na kradnutom aute mu v Seredi prekazila NAKA

Sereď / Štvrtkový zásah NAKA v Seredi – časť Horný Čepeň má výsledok, a to v podobe jednej...

Tragická dopravná nehoda v obci Hlboké nad Váhom

KR PZ Žilina |MM| Včera (22. septembra) v čase okolo 12.45 hod. došlo na miestnej komunikácii v obci Hlboké nad...

Tragická dopravná nehoda v okrese Liptovsky Mikuláš

KR PZ Žilina |MM|  Dnes okolo poludnia došlo na ceste prvej triedy  číslo 72 v obci Nižná Boca, okres...