ISSN 1338-032X

Horskí záchranári pripravili v Oravskej Polhore podujatie pre verejnosť

MV SR |MM|  Horská záchranná služba, základná zložka Integrovaného záchranného systému,  pripravila v sobotu 11. novembra 2023  pre širokú verejnosť Deň HZS, ktorý sa konal v Oravskej Polhore. Cieľom bolo priblížiť náročnú prácu horských záchranárov, ktorí často v ťažko dostupnom teréne za každého počasia nasadzujú vlastné životy pri záchrane zdravia a životov iných ľudí. Podujatie otvorila prvá štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

Od nepamäti boli slovenské hory, lesy a príroda obľúbeným miestom oddychu a trávenia voľného času. Pri nedodržiavaní bezpečnostných pravidiel však môže dochádzať k rôznym úrazom, pádom, poraneniam. V týchto prípadoch, vo dne, v noci, v daždi, mraze či snehu okamžite nastupujú horskí záchranári, častokrát s asistenciou psovodov či leteckej pomoci.  „Vnímam, že úloha horských záchranárov je mimoriadne dôležitá, ba priam nezastupiteľná. Chcem vás podporiť v tom čo robíte a poďakovať vám za vašu prácu. Horská záchranná služba má v spoločnosti nezastupiteľné miesto a o kvalite vašej práce hovorí aj fakt, že ste aj v zahraničí rešpektovanou a profesionálmi uznávanou organizáciou,“ povedala štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

Horská záchranná služba je štátna rozpočtová organizácia pôsobiaca na území Slovenska, v roku 2023 oslavuje svoje dvadsiate výročie. Pôsobí v nej asi 150 príslušníkov, ktorí majú pracoviská rozdelené do šiestich oblastných stredísk v našich pohoriach. Deň HZS bol v sobotu nabitý špeciálnymi ukážkami práce záchranárov. Návštevníci si mohli pozrieť ako vyzerá letecká, kynologická, jaskynná či pozemná záchrana človeka v núdzi v horách.

Naša práca je náročná, nedá sa tu hovoriť o bežnom povolaní, byť horský záchranár je vlastne životný štýl. Pohyb v horskom teréne si vyžaduje veľmi dobrú fyzickú kondíciu, zručnosti horolezca, lyžiara ale aj mentálnu odolnosť a vedomosti zo zdravovedy, preto sa i neustále vzdelávame,“ povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Štátna tajomníčka Lucia Kurilovská poďakovala horským záchranárom za ich obetavosť, nasadenie i prácu. „Ste akýsi naši horskí anjeli vždy pripravení pomôcť.  Prajem vám pevné zdravie, veľa úspechov, sily, odvahy do ďalších dní a rokov, a čo najviac úspešných zásahov s dobrým koncom,“ dodala L. Kurilovská.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Do Serede boli privolaní leteckí záchranári k pacientovi s úrazom po páde z výšky

ATE |MM|  Posádka leteckých záchranárov z Nitry bola dnes v ranných hodinách privolaná k pacientovi s poruchou vedomia...

Na Slovensku pôsobí 2700 mestských a obecných policajtov

MV SR  |MM|  Ministerstvo vnútra ako gestor zákona o obecnej polícii bude venovať náležitú pozornosť potrebám a návrhom...

Brutálny útok na autoumývarni. Muža bili kovovou tyčou a trúbkou

KR PZ Trnava |MM|  Trnavskí kriminalisti rýchlo objasnili surovú bitku, po ktorej skončil 42 ročný muž v trnavskej...

Kus ľadu z kamiónu rozbil nové policajné auto hliadky zo Serede

KR PZ Trnava |MM|  Našťastie si to odnieslo iba predné čelné sklo a strecha policajného auta Toyota Raw...