ISSN 1338-032X

Pripomíname si 34-té výročie od Nežnej revolúcie, ktorá ukončila desaťročia totalitného režimu

Zuzana Čaputová, prezidentka SR |MM|  „Pripomíname si 34 rokov od chvíle, keď zásah proti pokojnej demonštrácii študentov v Prahe odštartoval Nežnú revolúciu, ktorá ukončila desaťročia totalitného režimu. Spolu s ním padla aj železná opona, ktorá nás oddeľovala od slobodného sveta.

Práve tu, na Devíne, sa nožnice dejín zahryzli do ostnatého drôtu, ktorý nás desaťročia obkolesoval a ktorý bol symbolom rozdelenej Európy. Nadýchli sme sa prvý raz slobody a ešte viac si uvedomili, že sme dovtedy naozaj žili v prísne stráženom väzení.

Toto miesto, ktoré sa nerozlučne spája s našou históriou, sa stalo aj miestom tragédií, keď sa ľudia z bývalého Československa, ale aj z iných štátov pokúšali dostať na Západ. Krutosť, s akou ich zastavovali vtedajší strážcovia hraníc, zosobňovala neslobodu a neľudskosť komunistického systému. Na slovenskom úseku železnej opony zadržali tisícky osôb, desiatky ľudí prišli pri úteku o život.

Nezabúdajme na obete neslobody, uchovávajme si ich v našej historickej pamäti. Je to dôležité tým skôr, že dnes mnohí ľudia už slobodu neradia medzi tie najdôležitejšie hodnoty.

To, čo dokázalo pred 34-rokmi zbúrať železnú oponu, bola práve naša spoločná túžba po slobode pre každého jednotlivca, pre celú spoločnosť. Po slobode nesebeckej a univerzálnej. Pretože nik sa nemôže cítiť slobodne, ak politický režim alebo vláda obmedzujú práva a slobody iných. V Novembri ´89 sme na námestiach nestáli každý za seba, ale za všetkých. Tak vnímajú odkaz Nežnej revolúcie tí, ktorí ju zažili. A verím, že ho dokážeme takto odovzdať aj ďalším generáciám“.

zdroj: FB/Zuzana Čaputová, foto: KPSR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Vyhlásenie k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v piatok 8. decembra 2023 s vyhlásením k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry.  „Na ostatnom zasadnutí...

Zraniteľným domácnostiam pomôžeme s kompenzáciou nákladov za zvýšené účty za energie

MIRRI |MM| Pokračujeme v účinnej pomoci ľuďom. Najnovšia výzva z Integrovaného regionálneho programu, ktorý riadime, pomôže zraniteľným domácnostiam...

Veľtrh ProWein 2024 pokračuje vo svojej 30-ročnej histórii úspechov

Miroslav Košírer /  In vino veritas je latinská fráza, ktorá znamená „vo víne je pravda“, čo naznačuje, že...

V nedeľu prídu do platnosti nové cestovné poriadky v IDS BK

Bratislava 8. december 2023 – Dňom 10. decembra 2023, v termíne celoštátnych zmien cestovných poriadkov, prichádzajú do platnosti nové...