ISSN 1338-032X

Odporúčania, ako si chrániť zdravie počas mrazov

ÚVZ SR |MM|  Najviac ohrozenou skupinou obyvateľstva sú deti, starší ľudia, ľudia trpiaci na diabetes, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia.

Nezabúdajte na vhodné oblečenie
▪ Priebežne sledujte počasie a jeho predpovede a prispôsobte tomu vhodné oblečenie, najmä ak plánujete tráviť vonku dlhší čas.
▪ Používajte viac vrstiev oblečenia, vrchné oblečenie by malo byť odolné proti vetru, dažďu a snehu. V prípade premočenia čo najskôr vymeňte mokré oblečenie za suché.
▪ Náležitú pozornosť venujte ochrane nôh, rúk a hlavy. Noste teplé rukavice, čiapky, ponožky a zimné nepremokavé topánky.
▪ Pamätajte, že starší ľudia potrebujú teplejšie oblečenie, nakoľko si sami produkujú menej telesného tepla.

Chráňte svoj organizmus
▪ Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Už teploty nižšie ako 15 °C môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie.
▪ Chráňte svoju pokožku pred omrzlinami či inými poškodeniami, najmä ak teplota klesne pod -10 °C. Nedotýkajte sa chladných predmetov holými rukami.
▪ Plánujte svoje aktivity v závislosti od počasia a prispôsobte ich aktuálnym podmienkam.
▪ Udržiavajte telesnú teplotu fyzickou aktivitou a dostatočným prísunom jedla.
▪ Pravidelne dopĺňajte tekutiny, aj keď v chlade nepociťujete smäd. Pri fyzickej aktivite pite aspoň 2 litre tekutín denne a viac. Vyhýbajte sa príliš studeným nápojom.
▪ Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínovým nápojom, ktoré zvyšujú riziko podchladenia a vzniku omrzlín.

Vyhýbajte sa cvičeniu v mraze, pokiaľ trpíte kardiovaskulárnymi alebo respiračnými ochoreniami.
▪ Chráňte deti pred chladom a v prípade potreby pomôžte aj starším ľuďom vo vašom okolí. Všímajte si svoje okolie a zvážte, kto z vašej rodiny, susedov či priateľov by mohol byť ohrozený vplyvom mrazivého počasia a pomôžte mu chrániť sa v zimnom období.

Ochrana malých detí pred chladom
Všeobecne platí, že počas celého roka by zdravé dieťa malo byť vonku aspoň dve hodiny denne, pričom v chladných mesiacoch je najvhodnejší čas okolo poludnia, kedy teploty dosahujú vyššie hodnoty. Vzhľadom na to, že malé deti ešte nemajú plne vyvinutú termoreguláciu, ich pokožka je veľmi citlivá na nízke teploty a mráz. Ak chceme stráviť s dieťaťom určitý čas vonku pri mrazivom počasí, je potrebné vykonať niekoľko opatrení:
▪ Detskú pokožku je potrebné chrániť pred omrznutím pomocou krémov, ktoré nie sú na báze vody, a nanášať ich aspoň pol hodiny pred odchodom z domu, aby sa krém stihol vstrebať.
▪ Hrúbka oblečenia závisí od pohybovej aktivity dieťaťa a vonkajšej teploty. Platí jednoduchá zásada – vrstvenie oblečenia. Vhodné je priamo na telo obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, ako druhá vrstva je vhodný hrejivý flís a najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu.
▪ Nezabudnúť na čiapku primeranej hrúbky a teplé nepremokavé rukavice.
Pobyt vonku v prípade detí do 3 rokov nie je vhodný, ak je teplota vzduchu nižšia ako
-10 °C.
▪ Teplotná hranica pre pobyt vonku je v prípade dojčiat (detí do 1 roku života) -3 °C pri holomraze (mráz bez snehu) a -5 °C, ak je nasnežené. Nie je vhodné zostávať s nimi vonku dlhšie ako hodinu.

Dávajte pozor na nehody a úrazy
▪ Ulice pokryté snehom a ľadom sú klzké, s vyšším nebezpečenstvom pádu a rizikom vzniku zlomenín. Zvýšte opatrnosť svojho pohybu a noste obuv s protišmykovou podrážkou.
▪ Buďte ohľaduplní a opatrnejší aj za volantom či na bicykli. Pamätajte vždy na nebezpečenstvá, ktoré môžu v zime ohroziť vás i ostatných účastníkov cestnej premávky, a prispôsobte tomu rýchlosť svojej jazdy.
▪ Nezabúdajte na zníženú viditeľnosť v zimnom období, ako aj na dlhšie tmavé obdobia dňa a noste reflexné prvky, keď sa pohybujete po ulici. Skutočnosť, že vidíte prichádzajúce vozidlá, neznamená, že rovnako dobre ich vodiči vidia vás, najmä v noci, počas hustého sneženia a na slabo osvetlených uliciach.
▪ Opatrní buďte aj na horách. Nepodceňujte nebezpečenstvá hroziace v zimnom období.

Sledujte varovné signály tela
▪ Nepríjemné pocity: ochladenie tela, studené prsty na rukách a nohách, ochladzujúce sa končatiny.
▪ Svalový tras (klepanie): výrazne ochladenie tela, vzniká bolesť v prstoch na rukách a nohách a necitlivosť, čím sa znižuje vaša výkonnosť. Zahrievajte sa cvičením alebo vyhľadajte vhodný úkryt.
▪ Svetlé škvrny na tvári a na pokožke v rôznych časti tela sú znakom poškodenia vplyvom mrazu. Zároveň môže dôjsť k podchladeniu organizmu či iným ochoreniam z prechladnutia. Okamžite opatrne zahrejte poškodené miesto napr. priložením teplých rúk a chráňte holú pokožku pred ďalším chladom.
▪ Ďalšie príznaky: ak sa objavia príznaky arytmie, bolesti na hrudníku, dýchacie ťažkosti, kašeľ alebo dýchavičnosť, vaším cieľom je dostať sa do tepla čo najskôr. Ak príznaky pretrvávajú, kontaktujte lekára.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Viac než 400 tisíc ľudí sa v Ríme rozlúčilo s pápežom Františkom

Mocní i zabudnutí tohto sveta, početné rodiny, mladí, migranti, klerici i rehoľníci sa v sobotu veľkonočnej oktávy 26....

Tragická nehoda pri Seredi: Chôdza po ceste ho stála život

KR PZ Trnava |MM|  Dopravní policajti prijali dnes, v skorých ranných hodinách, oznámenie o zrážke osobného auta a...

AKTUÁLNE: V Trnave horí lokomotíva

HaZZ |MM|  Trnavskí hasiči práve zasahujú pri požiari malej lokomotívy v Trnave, ktorá slúžila na prepravu materiálu v...

Stavanie mája v Trnave sa po rokoch vracia na Trojičné námestie. Tradícia žije aj v okolitých obciach

OOCR Trnava Tourism |MM|  V stredu 30. apríla ožije Región Trnava tradičným stavaním májov. Farebne zdobené stromy, symbolizujúce...

Prezident SR vrátil parlamentu zákon o tzv. covidových amnestiách

Prezident SR Peter Pellegrini dnes nepodpísal zákon o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami...

Nový projekt Digitálna Strelka má nasmerovať dievčatá do sveta IT a meniť stereotypy v technológiách

MIRRI |MM|  Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v spolupráci s Digitálnou koalíciou spustilo nový projekt...

Oznámenie o čiastočnom uzatvorení diaľnice D1, v úseku mosta nad potokom Slaná voda na D1 (km 155,900 – 156,500), na vetve v križovatke Beluša, v smere na...

MV SR |MM|  Národná diaľničná spoločnosť, a. s. oznámila, že od zajtra (26.04.2025) rána do polovice júna sa...

Pripomíname víkendovú uzávierku diaľnice D1 za Bratislavou na Trnavu

NDS |MM|  Projekt D1/D4 má pred sebou ďalší medzník. V najbližších dňoch odštartuje nová etapa rekonštrukcie pôvodnej vozovky...

KOZ SR: Bezpečná práca nie je luxus, ale právo

KOZ |MM|  Napriek technologickému pokroku a rastúcej ekonomike prichádzajú tisíce zamestnancov každý rok do kontaktu s nebezpečnými pracovnými...

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby spustila na Slovensko.sk nový prihlasovací prostriedok Mobilné eID

NASES |MM|  Bratislava – Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) spustila na Slovensko.sk nový prihlasovací prostriedok...

Výskumné inštitúcie a podniky majú stále možnosť zapojiť sa do otvorených výziev z Fondu na spravodlivú transformáciu

MIRRI |MM| Fond na spravodlivú transformáciu (FST) v gescii Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR má...

Slovensko bude mať unikátny systém individuálnych vzdelávacích účtov

MŠVVM SR |MM|  Ministerstvo školstva pokračuje v príprave nového systému vzdelávania dospelých. Od januára 2026 začne fungovať unikátne...