ISSN 1338-032X

Nové praktiky podvodných e-shopov. Pozor na falošné stránky značkových obchodov

Prezídium PZ SR |MM|  Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na rastúci počet podnetov ohľadom internetového predaja značkového tovaru pod falošnou doménou. Tieto podvodné e-shopy zneužívajú známe značky, pričom kopírujú dizajn a webové adresy stránok ponúkajúcich takýto tovar s cieľom zmiasť potenciálne obete.

Podvod spočíva v tom, že prevádzkovateľ webu registruje jej názov s doménou .sk tak, aby sa čo najviac podobal na originálnu stránku.

Môže ísť teda o weby, ktoré namiesto oficiálnej domény, napríklad .com alebo .eu, používajú slovenskú doménu. Prípadne kopírujú originálnu slovenskú stránku tak, že v adrese zmenia alebo doplnia slovo. Najčastejšie ide o stránky ponúkajúce obuv, oblečenie či iný značkový tovar.

TAKTO PODVODNÍKOV PREKUKNETE

V prvom rade si skontrolujte webový odkaz e-shopu, na ktorý klikáte. Overte si či ide o skutočnú stránku a nie o podvodnú, ktorá sa za tú originálnu iba vydáva. Užitočné vedia byť aj recenzie od iných používateľov, ktoré dohľadáte za pár klikov.

Veľa vám o e-shope napovedia aj informácie, ktoré o sebe zverejňuje – či je zverejnená identita prevádzkovateľa alebo predávajúceho, obchodné meno a jeho sídlo, príp. aké informácie o sebe daný obchod uvádza.

V mnohých prípadoch sú tieto informácie veľmi strohé, ak sú nejaké vôbec zverejnené. Častokrát chýbajú akékoľvek obchodné podmienky a pri kontaktných informáciách sa vám zobrazí iba anonymný formulár pre prípadné otázky.

Pomyselnou červenou vlajkou môžu byť aj podozrivo nízke ceny v porovnaní s inými internetovými obchodmi. Práve prostredníctvom tých chcú podvodníci osloviť čo najviac ľudí. Ďalším signálom, že niečo nie je v poriadku, môže byť aj spôsob platby – podvodné e-shopy totiž ako jedinú možnosť úhrady tovaru uvádzajú platbu za tovar vopred.

Ak sa stanete obeťou takéhoto podvodu, prípadne podvodníkom poskytnete vaše citlivé údaje, ako sú údaje od platobné karty či osobné údaje, neváhajte a choďte osobne na políciu, prípadne volajte na známu linku 158.

– – –

SOI na svojej stránke uvádza nasledovné:

Slovenská obchodná inšpekcia (ďalej len „SOI“) žiada spotrebiteľov o zvýšenú obozretnosť pri internetových nákupoch vzhľadom na opakujúce sa spotrebiteľské podnety, ktoré sa týkajú predaja značkového tovaru prostredníctvom e-shopov s doménou .sk. Spotrebiteľ by mal prihliadať na to, že e-shopu poskytuje svoje osobné údaje a údaje o platobnom prostriedku.

Ide o podvodné internetové stránky na predaj značkovej obuvi, športovej a turistickej obuvi, športového oblečenia, keď si prevádzkovateľ registruje názov internetovej stránky veľmi podobný ako používa originálny značkový internetový predajca, čo často spotrebiteľov môže uviesť do omylu, že objednávajú tovar originálnej značky a zaručenej kvality.

Ide napr. o nasledovné stránky

              originál adresa             podvodná adresa

              vivobarefoot.sk           → vivobarefoot-sk.sk
              merrellstore.sk            → merrellshopsk.sk
                                                 →  merrellobuv.sk
              skechers.com              → skecherstenisky.sk
              converse.com             → teniskyconverse.sk
                                                 → conversevypredaj.sk
              salomon.com              → salomonshopsk.sk
              lasportiva.com            → lasportivaobuv.sk
                                                 → lasportiva-slovensko.sk
             palladiumboots.eu      → palladiumsk.sk

Podvodné internetové obchody na svojich stránkach: 

– zobrazujú vizuálne obsah totožný/podobný s originálnou stránkou,
– ponúkajú rovnaký sortiment tovaru,
– neuvádzajú identitu prevádzkovateľa/predávajúceho, obchodné meno a sídlo predávajúceho
– absentujú všeobecné obchodné podmienky,
– umožňujú spotrebiteľovi kontakt s predávajúcim len formou anonymného kontaktného formulára,
– žiadajú platby za tovar len vopred, neumožňujú iné možnosti platby,
– uvádzajú výrazne nižšie ceny ponúkaných tovarov ako ceny originálnych tovarov, príp. uvádzajú ceny s výraznou zľavou.

S poukazom na vyššie uvedené SOI upozorňuje spotrebiteľov, aby si pred uzatvorením objednávky a zaslaním platby za objednaný tovar dôkladne preverili, či predmetný internetový obchod uvádza informácie identifikujúce predávajúceho a všeobecné obchodné podmienky a predišli tak nákupu z podvodného internetového obchodu.

V prípade nákupu z podvodného internetového obchodu predávajúci po úhrade tovar nedoručí, príp. doručí falzifikáty značkového tovaru, neumožňuje odstúpenie od zmluvy pred dodaním tovaru, nevráti peniaze po nedodaní tovaru, po odstúpení spotrebiteľa od zmluvy či reklamácii falzifikátov tovaru.

Nakoľko SOI má obmedzené kompetencie, medzi ktoré nepatrí zákonné oprávnenie podvodné internetové stránky zablokovať a nie je oprávnená ani vymáhať plnenia platby za nedodaný tovar, odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa zakúpenia tovaru prostredníctvom webovej stránky, ktorá sa javí vzhľadom na vyššie uvedené ako podvodná.

Pokiaľ nie je možné identifikovať predávajúceho odporúčame spotrebiteľom obrátiť sa na odbor počítačovej kriminality Prezídia Policajného zboru SR, ktorý sa obdobnými prípadmi zaoberá.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Dvom osobám po útoku medveďom letel na pomoc záchranársky vrtuľník

ATE |MM|  Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice bola dnes popoludní vyslaná do okresu Detva, kde v oblasti...

Zuzana Čaputová: „Atmosféra na Slovensku je aj po voľbách poznačená nenávisťou“

"Zastavme to prosím skôr, ako sa nám to vymykne spod kontroly. Nie je v poriadku útočiť na dôstojnosť človeka...

Falošná policajtka strašila seniorku „zlými“ Ukrajincami. Tá jej uverila, peniaze a cennosti hodila do smetiaku

Predvčerom dopoludnia neznáma žena telefonicky kontaktovala seniorku, ktorej povedala, že je z kriminálnej polície. Seniorke uviedla, že po obci...

Na D1 pri Považskej Bystrici obnovíme mostné závery

NDS |MM| Národná diaľničná spoločnosť zabezpečí počas niekoľkotýždňových prác komplexnú výmenu mostných záverov na takmer pol kilometrovom moste...

Bankomatoví zlodeji už čelia obvineniu

KR PZ Trenčín |MM|  Tento týždeň došlo v našom kraji až k dvom pokusom vykradnúť bankomat. Prvý prípad...

Do novej vozovky na východnej R4 investujeme vyše 700-tisíc eur

NDS |MM|  Národná diaľničná spoločnosť zrenovuje povrch vozovky na rýchlostnej ceste R4 za Košicami, v blízkosti štátnej hranice...

Na podporu zdravotníckych zariadení v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti smeruje takmer 6 miliónov eur

MIRRI |MM| Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo 5. apríla 2024 výzvu s názvom Podpora v...

D1 pred zjazdom Hendrichovce je spojazdnená v smere na Prešov

NDS |MM|  Časť dopadov masívneho požiaru na D1 Prešov – Poprad sa včera podarilo odstrániť. Od večerných hodín...

Umenie pre školy: Škola v galérii

GUS |MM| Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravila špeciálnu programovú ponuku pre základné a stredné...

Synovi oznámil, že plánuje jeho matku zabiť

KR PZ Trenčín |MM|  Polícia v Dubnici nad Váhom zadržala muža, ktorý sa vyhrážal bývalej manželke zabitím. Na základe...

Čadca: využitie dronu pri plynulosti cestnej premávky – VIDEO

KR PZ Žilina |MM| Policajti Okresného dopravného inšpektorátu  OR PZ v Čadci v rámci výkonu dohľadu nad cestnou...

Povinnosti pre dovozcov k zavedeniu uhlíkového cla

FN SR |MM| Do 30. apríla majú dovozcovia povinnosť predložiť správu obsahujúcu informácie za obdobie skončeného štvrťroka (január...