ISSN 1338-032X

Od 1. augusta začne na Slovensku platiť nová éra verejného obstarávania, obce a mestá budú mať rozviazané ruky

MIRRI |MM| Národná rada Slovenskej republiky schválila v stredu novelu zákona o verejnom obstarávaní (VO) z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Nový zákon, ktorý prešiel riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním, výrazne urýchli proces verejného obstarávania a odbúra mnohé komplikácie. Nová éra jednoduchšieho obstarávania začne na Slovensku platiť od 1. augusta 2024.

„Včera podvečer sme v parlamente schválili zákon, ktorý nevznikal len na našom  ministerstve, ale priamo v regiónoch. Schváli sme zákon, ktorý sme viac ako tri mesiace intenzívne diskutovali nielen so starostami a primátormi, ale aj s ľuďmi, ktorí sa verejnému obstarávaniu venujú, s úradom pre verejné obstarávanie, s Európskou komisiou a s mnohými profesijnými združeniami. Chcem poďakovať 86 poslancom koalície a KDH, ktorí  novelu zákona o VO z dielne môjho ministerstva podporili, ako aj desiatkam kolegov, ktorí zákon nielen pripravovali, ale boli aj niekoľkokrát v Bruseli a zákon prediskutovali  so zástupcami Európskej komisie,“  uviedol minister investícií Richard Raši.

Novela zákona o VO mení limity pre jednotlivé postupy verejného obstarávania. Kým dnes si verejný obstarávateľ, čiže inštitúcia, na ktorú sa zákon o verejnom obstarávaní vzťahuje, môže mimo zákona o VO nakúpiť tovary, služby a stavebné práce do 10 000 eur, po novom sa tento limit zdvíha na 50 000 eur.

Keby sa niekto spýtal, či to nenavodzuje dojem netransparentnosti, tak hovorím nie. Všetci sú totiž povinní zverejňovať  zmluvy v Centrálnom registri zmlúv, objednávky a faktúry na svojich weboch a všetky ďalšie doklady cez infozákon. Ak by niekto z nich niečo nakúpil predražene, je tu široká verejná kontrola a verejný obstarávateľ by svoj nákup musel vysvetľovať. Zároveň stále platí, že verejný obstarávateľ musí dbať na hospodárnosť a efektívnosť vynaložených verejných peňazí a túto bude musieť vždy preukázať. Tento zákon sa nijako nevymyká zo zákonov, ktoré platia v iných krajinách Európskej únie,“ poznamenal minister Raši.

Novela zákona o VO navyšuje tiež hranice pri podlimitných zákazkách na stavebné práce, pri ktorých nemožno podať námietky z 800 000 eur na 1,5 milióna eur. Predmetné zvýšenie limitu predstavuje zrýchlenie procesu obstarávania pri stavebných zákazkách do 1,5 milióna eur a pri tovaroch a službách nad 221 tisíc eur.

Pre urýchlenie verejného obstarávania sa zo zákona vypustil inštitút žiadosti o nápravu, upravila sa aj možnosť podávania námietok. Zákon tiež upravuje pokuty, ktoré bude úrad udeľovať podľa závažnosti prípadného porušenia zákona od 0,1 až 5 percent zo zmluvnej ceny alebo súčtu zmluvných cien. Doteraz to bolo automaticky 5 percent.

„Vďaka novele zákona o verejnom obstarávaní ústredné orgány štátnej správy, samosprávy, ale aj ďalšie úrady a inštitúcie nielenže ušetria nemalé finančné prostriedky za agentúry a externistov, ktorí im verejné obstarávania pripravujú, ale najmä, už by sa nemalo stávať, že čerstvú zeleninu do školy niekde na juhu Slovenska dodá priekupník zo Žiliny, ale tamojšie deti budú jesť produkty miestnych farmárov, ktoré sú kvalitnejšie, zdravšie a aj lacnejšie,“ dodal minister Raši.

„Je to dobrá správa nielen pre naše regióny, ale dobrý signál aj pre našich susedov. Prichádzame k situácii, kedy môžeme konštatovať, že regionálny rozvoj dostal zelenú,“ poznamenal štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.

Novelu zákona o VO vítajú všetci starostovia a primátori, ktorí budú od augusta obstarávať neporovnateľné rýchlejšie bez nezmyselných byrokratických prekážok. „Dovolím si poďakovať z pohľadu samospráv, miest, obcí a žúp ministerstvu investícií a ministrovi Rašimu, že doručil ďalší dôkaz o tom, že chce, aby sa Slovensko lepšie rozvíjalo. Po x-ročných skúsenostiach a desiatkach verejných obstarávaní, keď sme narážali na rôzne prekážky, vítame tento model. V minulosti sa často stávalo, že boj firiem, ktorý medzi sebou zvádzali pri získavaní zákaziek, často viedol k predlžovaniu či predražovaniu tohto procesu. Aj keď sme mali projekt cezhraničnej spolupráce, konkrétne s Poľskom pri rekonštrukcii kultúrneho domu, my sme ho skoro ohrozili, lebo oni to mali už dávno vysúťažené a my sme museli čakať. Môžem povedať, že to, v čo sme dúfali, je naplnené,“ doplnil primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Muž jazdil opitý a  v čase zákazu viesť motorové vozidlá

KR PZ Žilina |MM|  Policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru Turzovka vo štvrtok 04. júla, v ranných hodinách...

Ministerstvo školstva spúšťa nový národný projekt, ktorým podporí vzdelávanie dospelých

MŠVVM SR |MM|  Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR oznamuje spustenie nového národného projektu pod názvom „Systém...

Tragická udalosť v  k.ú. obce Ľubochňa, Ľubochnianska dolina

KR PZ Žilina |MM| Vo štvrtok (4. júla) v poobedňajších hodinách viedla v k.ú obce Ľubochňa, Ľubochnianska dolina, ...

Vo veci vražedného útoku na predsedu vlády SR došlo k zmene právnej kvalifikácie stíhaného skutku

Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR |  V trestnej veci obvineného J. C. pre pokus obzvlášť závažného zločinu...

Slovensko bude mať  národnú správu o duševnom zdraví žiakov a študentov 2026

MŠVVM SR |MM| Duševné zdravie detí a študentov na Slovensku dostane nový impulz. V reakcii na zhoršujúci sa...

Pozor na nový podvod! SMS-ka cieli na rodičovské city!

Prezídium PZ SR |MM|  Viacerí z vás ste nám poslali túto SMS správu. Podvodníci na leto vymysleli nový...

Požiar prístavby rodinného domu v obci Dobrohošť

KR HaZZ Trnava |MM| Včera (2. júla 2024) po 22. hodine bol spozorovaný požiar prístavby rodinného domu v...

Enviropolícia obvinila dve osoby z nelegálneho uloženia nebezpečného odpadu v Slanci

Prezídium PZ SR |MM|  Vyšetrovateľ enviropolície Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia PZ vzniesol obvinenie dvom osobám. Obvineniu...

Veľká kontrola cudzincov a ich pobytov. Polícia zistila viac ako stovku porušení!

Prezídium PZ SR |MM| Minulý týždeň vykonala polícia kontrolu pobytu cudzincov na území Trnavského kraja. Na akcii sa...

Práca namiesto dávok. Kto odmietne pracovnú ponuku, príde o dávku v hmotnej núdzi

MPSVR SR|MM| Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš predstavil legislatívny zámer na zvýšenie zamestnanosti slovenských...

Policajné správy z Prešovského kraja

KR PZ Prešov |MM| Poškodené autá V Bardejove na Ul. Tačevskej, došlo v uplynulých dňoch k poškodeniu dvoch osobných motorových vozidiel. Poverený...

Vodič traktora nafúkal  viac ako dve promile

KR PZ Žilina |MM|  Obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 63-ročný vodič z Českej republiky. Na...