Liptovské múzeum |MM| Po 50 rokoch od vzniku vodného diela Liptovská Mara sa obyvatelia zatopených obcí stretnú v pribylinskom skanzene. Spomienky umocnia historické zábery zo Slovenského filmového ústavu, ktoré priblížia výstavbu priehrady, a tiež novovydaná publikácia Liptovského múzea.
Liptovská Mara zmenila nielen životy obyvateľov, ktorým vzala domovy, ale zmenila aj tvár samotného Liptova. Vodné dielo pretrasovalo tunajšie cesty a vlakové trate, a pohltilo vzácnu časť tunajšej histórie. „Tradičné rozozvučanie sokolčianskeho zvona otvorí príhovory a príbehy obyvateľov zátopového územia,“ uviedla Silvia Vančová, vedúca oddelenia programov a marketingu Liptovského múzea. „Mnohí z nich boli v čase vysťahovania deťmi – boli príliš mladí na to, aby rozumeli dôsledkom, no dostatočne starí na to, aby si ich navždy zapamätali,“ doplnila Silvia Vančová.
Výpovede obyvateľov podporí výstava, ktorá dokumentuje, ako budovanie priehrady ovplyvňovalo a obmedzovalo každodenný život ľudí.
(Ne)zabudnuté remeslá
Súčasťou dvojdňového podujatia sa stanú aj remeselníci, ktorí používaním pôvodných technológií a pracovných postupov uchovávajú značnú časť slovenskej tradície. „Počas soboty 12. júla si budú môcť návštevníci vlastnými rukami vyskúšať rôzne remeslá, ako napríklad tkanie a prácu na kolovrátku, ručné spracovanie vlny, pletenie alebo háčkovanie, povrazníctvo, paličkovanie, ale aj rezbárstvo, košikárstvo, prácu s hrnčiarskym kruhom či výrobu sviečok,“ spresnila Silvia Vančová. Podujatie (Ne)zabudnuté remeslá je realizované v rámci projektu „Poľsko – slovenská akadémia tradícií. Chránime, šírime, sprístupňujeme.“
Krst novej publikácie
Liptovské múzeum pri príležitosti výročia vzniku vodného diela vydalo publikáciu Živé spomienky pod hladinou, ktorá prevažne fotografiami dokumentuje zmeny života a krajiny v priebehu výstavby vodného diela. Fotografie sú z bohatého fondu múzea, doplnené súčasnými pohľadmi na priehradu. Jej uvedenie medzi čitateľov a krst bude súčasťou nedeľňajšieho programu.
Poďakovanie Slovenskému filmovému ústavu
Slovenský filmový ústav pripravil špeciálne filmové pásmo z vybraných spravodajských šotov, ktoré bude verejne premietané na podujatí počas celého víkendu.
Unikátne pásmo bolo vyrobené špeciálne pre túto príležitosť a tematicky sa venuje výstavbe a histórii vodného diela Liptovská Mara. Vďaka tejto spolupráci budú mať návštevníci podujatia možnosť nahliadnuť do archívneho filmového materiálu, ktorý autentickým spôsobom dokumentuje významný zásah do krajiny i života miestnych obyvateľov.
Koncert skupiny Hrdza
Melódie, ktoré mrazia a zároveň zohrievajú pri srdci! Skupina Hrdza pretváraním ľudových piesní do modernejších verzií pomáha šíriť slovenský folklór medzi súčasníkov. Pribylinskému publiku sa prihovoria spevom v nedeľu popoludní ako vrcholný bod programu.