MV SR |MM| Kontrolné chemické laboratórium CO v Jasove spolu so Slovenskou technickou univerzitou minulý týždeň ukončili činnosť v areáli bývalého závodu Chemko Strážske naplnením filtračných zariadení unikátnym sorbentom v lokalite prameňa „Obora – Orlová“.
Na jeho vývoji pracovali odborníci Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave – doc. Štibrányi spolu s vedúcou Kontrolného chemického laboratória CO v Jasove npor. RNDr. Janou Paharovou. Špeciálny uhlíkatý sorbent slúži ako náplň do filtračných veží – zberných nádrží, kde filter zachytáva polychlórované bifenyly. Proces inštalácie zabezpečila Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru Humenné.
Najzásadnejším krokom bolo zaistiť uloženie nebezpečného odpadu z bodového zdroja znečistenia v roku 2021. Odpad bol premiestnený do 17 ADR prepravných kontajnerov v priebehu 25 dní. Celkové množstvo uloženého odpadu dosiahlo 152 ton.
V roku 2023 bola definitívne uzavretá nefunkčná tepláreň, čím sa eliminovalo ďalšie možné riziko. Objekt bol zabezpečený osadením oceľových dverí a mreží.
Zároveň bolo v roku 2023 realizovaných 6 prieskumných sond do skládky v lokalite „Prameň“, ktoré majú slúžiť na ďalšiu analýzu kontaminácie územia.
Monitoring a kontrola zariadení bude prebiehať v pravidelných intervaloch aj naďalej.
Od začiatku projektu v roku 2019 bolo vydaných 23 príkazov na výjazd Krízového chemického laboratória civilnej ochrany (KCHL CO) v Jasove. Slovenská technická univerzita sa v Chemku Strážske zúčastnila ako odborný garant a koordinátor projektu celkovo 16-krát.
Sekcia krízového riadenia MV SR mala kľúčovú úlohu pri zabezpečení technického aj organizačného zázemia projektu. Obstaranie a financovanie filtračných veží v hodnote 9 600 eur s DPH a inštalačného materiálu za 256 eur s DPH prebehlo práve prostredníctvom SKR MV SR. Koordinovala záchranné práce v areáli, ako aj komunikáciu medzi Ministerstvom životného prostredia SR, Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra, vlastníkmi pozemkov a ďalšími zapojenými partnermi. Ako hlavný koordinátor plánovala a riadila jednotlivé fázy zásahu. Jej úlohou bolo tiež zabezpečiť operatívnu podporu pri riešení mimoriadnej situácie v teréne.