ISSN 1338-032X

Jednorazové plasty nie sú (eko)LOGICKÉ

Ročne sa do obehu dostane až 100 miliárd igelitových tašiek. Veľká väčšina z nich sa použije iba raz na zhruba 20 minút. Kvôli takej krátkej dobe vyjde doslova nazmar nielen ľudská práca, ale aj energie a prírodné zdroje. Jednorazové plasty predstavujú veľkú hrozbu pre životné prostredie, pretože sa rozkladajú na mikroplasty. Tie sa nachádzajú doslova všade –  v ovzduší, riekach, moriach, v telách živočíchov aj v tele človeka. Skúsme preto povedať jasné „NIE“ igelitovým taškám a jednorazovým vrecúškam na pečivo či ovocie, a takýmto spôsobom znížiť množstvo plastových obalov. Bude to nielen ekologické, ale aj logické…

V Európe sa ročne vyrobí 58 miliónov ton plastov a až 25 miliónov ton plastového odpadu sa vyhodí. Štatistiky hovoria jasne, pri výrobe plastov a spaľovaní tohto druhu odpadu vzniká na celom svete ročne približne 400 miliónov ton CO2. Plasty budú do roku 2050 zodpovedné za 20 % globálnej spotreby ropy a za 15 % všetkých emisií skleníkových plynov. A v oceánoch bude plávať viac plastu ako rýb… Veľkú časť plastového odpadu pritom tvoria jednorazové obaly, navrhnuté a vyrobené len na jedno použitie.

V roku 2010 každý Európan použil priemerne 198 jednorazových plastových tašiek (igelitiek). Bežný Slovák však použil o 2,3 x viac igelitiek – až 466 kusov za rok. V tejto nelichotivej štatistike sme tak spolu s Poľskom a Portugalskom smutným rekordérom. Od roku 2018 u nás za igelitové tašky v obchodoch platíme a ich spotreba na Slovensku významne klesla. Ministerstvo životného prostredia SR uviedlo, s odvolaním na štatistiku Európskej komisie, že v roku 2019 to bolo už iba 14 igelitiek. Spoplatnenie igelitiek však viedlo k zvýšeniu spotreby iných druhov plastov. Navyše, vytriedený plastový odpad nemôžeme recyklovať donekonečna. Vlastnosti plastu sa totiž opakovaným spracovaním zhoršujú. Do mnohých výrobkov sa tak musí vždy pridať aj nový, alebo sa z neho vyrábajú výrobky s nižšou kvalitou, ktoré už postupne ďalej nie je možné recyklovať  – a tak sa stávajú odpadom. V podobe mikroplastov sa  postupne hromadia v životnom prostredí, v telách živočíchov, aj v nás ľuďoch.

Ani alternatívu v podobe bavlnených tašiek nemôžeme považovať za úplne ideálnu, a to kvôli obrovskej uhlíkovej a vodnej stope, ktorú nadobúdajú počas pestovania a spracovania bavlny. Riešením nie sú ani tašky z tzv. rozložiteľných (biodegradovateľných) plastov. Kompostovateľné „igelitky“ sú síce vyrobené z prírodných materiálov, ktoré sa prirodzene rozkladajú (z kukuričných a rastlinných škrobov a organických olejov), ale vedci nevedia odhadnúť, čo spôsobujú látky, na ktoré sa rozložia.

Ako teda zatočiť s igelitovými taškami a celkovo jednorazovými plastami? V prvom rade nakupujme zodpovedne a vyberajme výrobky s nižším dopadom na životné prostredie. Teda tie bez zbytočných plastových obalov. V druhom rade nenakupujme do „igelitiek“. Skúste si to s nami v júnovej výzve z dielne Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá ukončí kampaň Zatoč s odpadom.

 

Výzva: Nakupujte do záclony

  1. Poobzerajte sa po starej záclone, obruse či inom kuse látky. Ideálna je s hustými očkami a z materiálu, ktorý sa nepára.
  2. Nezúfajte, ak doma nič nenájdete. Navštívte secondhand alebo miestnu krajčírsku dielňu. Pravdepodobne sa tam nájde kopa nepotrebných odrezkov zo záclon a rôznych látok.
  3. Prečítajte si postup na výrobu vlastného vrecka, ktoré nahradí to mikroténové. Na internete nájdete veľa ďalších tipov a trikov. Pokúste sa niektorý z nich zrealizovať.
  4. Ak nemáte ani vhodnú látku, ani ihlu a niť a obe ruky „ľavé“, môžete podporiť kúpou vrecúška lokálnych výrobcov, chránené dielne a remeselníkov.
  5. Pošlite nám fotku svojho nového nákupného vrecka a napíšte niečo zo svojich skúsenosti.

Odborným garantom júnovej výzvy je NOK (Nemám odpadkový kôš). Zapojiť sa do nej môžete prostredníctvom tohto linku: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/raz-a-dost.

Video k júnovej výzve ako inšpiráciu si môžete pozrieť na našom YT kanáli: https://www.youtube.com/watch?v=RWCNBg3v_H4

Vyhodnotenie májovej výzvy je zverejnené tu: https://www.ewobox.sk/clanok/naber-odvahu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Vyše 60 zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl sa stretlo v Bratislave

MŠVVM SR |MM| Podujatie, ktoré Slovensko v oblasti vysokých škôl, výskumu a vývoja ešte nezažilo. Aj tak by sa...

Spoznávate osoby na fotografiách?

KR PZ Trenčín |MM|   Tieto osoby by nám mohli dopomôcť k objasneniu protiprávneho konania. V prípade, ak poznáte totožnosť...

Župa žiada o zaradenie štyroch dopravných projektov do strategických investícií Ministerstva dopravy SR

TT SK |MM| Trnavský samosprávny kraj apeluje na Ministerstvo dopravy SR, aby do svojho zoznamu strategických investícií zahrnulo...

Tragické ráno na cestách spišskonovoveského okresu

KR PZ Košice |MM| Dnes ráno z doposiaľ nezistených príčin vodič (64), ktorý krátko po 05.30 hodine viedol...

Upozorňujeme na obmedzenia v poskytovaní služieb OÚ Žiar nad Hronom 17. a 18. júla

MV SR |MM|  V týchto dňoch z dôvodu plánovaných prác na distribučnej sústave je nevyhnutná odstávka elektriny od...

Polícia obvinila muža, ktorý onanoval v kostole

KR PZ Žilina |MM| Vo štvrtok (4. júla) poobede sa mal 59 ročný muž dopustiť hrubej neslušnosti pri...

44-ročný vodič skončil mimo cestu. Dôvod bola rýchla jazda s viac ako 2 promile alkoholu

KR PZ Banská Bystrica |MM|  K dopravnej nehode boli zvolenskí policajti, privolaní v pondelok (8.7) v neskorých večerných...

Vodiči pozor na obmedzenie na diaľnici D4!

KR PZ Bratislava |MM|   Upozorňujeme vodičov, že zajtra 12.07.2024 do nedele 14.07.2024 bude realizovaná oprava vozovky Lužného...

V piatok napoludnie preskúšame sieť sirén civilnej ochrany

MV SR |MM|  V piatok 12. júla 2024 o 12. hodine bude v zmysle zákona č. 42/ 1994...

Slovenskí policajti pomôžu zabezpečiť verejný poriadok počas letnej olympiády v Paríži

MV SR |MM|  Slovensko v stredu 10. júla 2024 vyslalo do Francúzska prvých troch príslušníkov Policajného zboru z...

Čelná zrážka dvoch vozidiel pri Snine

KR PZ Prešov |MM|  Včera (11.07.2024) v doobedňajších hodinách medzi obcou Zemplínske Hámre a mestom Snina došlo k...

Tragédia v Monkovej doline. Zosuv pôdy si vyžiadal dve obete

KR PZ Prešov |MM|  Včera (11.07.2024) v popoludňajších hodinách došlo v Monkovej doline – Belianske Tatry k zrúteniu...