ISSN 1338-032X

Trnavský jarmok prinesie viac živej hudby a kráľovské zásnuby

Tešte sa na veselicu a atmosféru z čias kráľovských. Program štartuje už v piatok 15. septembra a bude trvať tri dni. Remeselníci sa rozložia na pešej zóne o deň skôr. Tradičný trnavský jarmok bude tento rok znieť od trubadúrov, cez cimbalovky, pop, country až po hip-hop. Zažijete Bystríka, Alana Mikušeka, Adama Ďuricu, Billieho Barmana, Vec-a a ďalších.

Návrat k zabudnutým remeslám

Už od štvrtku budú lákať do ulíc remeselné stánky. Nájdete v nich pekné aj funkčné výrobky od majstrov tradičného remesla. Čipkárky prinesú obrusy, drevorezbári šperkovnice či úchytky na nábytok, hrnčiari koreničky, bábovnice, a ak si radi vychutnávate kávu, u džbankárov nájdete ručne maľované hrnčeky. Minulý rok mali úspech kožené batohy na laptopy či už z prírodnej alebo farbenej kože. Vo všetkých stánkoch sa bude tento rok dať platiť kartou, mobilom či smart hodinkami. Na jarmok pricestuje približne 350 predajcov zo všetkých kútov Slovenska.

 

Fantázia a stredovek. Dva jarmočné svety v parku

Malí jarmočníci budú môcť opäť v Rozprávkovom svete za hradbami objavovať tajomné zákutia, a stretávať rozprávkové bytosti. Svet pre najmenších bude otvorený od 10.00 h počas jarmočného víkendu. Na druhej strane Sadu A. Bernoláka sa opäť raz v mestečku Tyrna utáboria šermiari a rytieri so svojimi stredovekými družinami. Stredovek pod hradbami priblíži vôňu, chuť a atmosféru vekov, kedy sa ručičky hodín točili pomalšie. Toto populárne podujatie tvorí nerozlučnú dvojičku jarmoku už 12 rokov.

 

Stredoveké zásnuby prenesú návštevníkov o 700 rokov späť

Sobotný večer bude patriť zásnubám. Ocitnete sa v roku 1379, kedy sa osemročný Žigmund Luxemburský zasnúbil s Máriou z Anjou, dcérou uhorského a poľského kráľa priamo v Trnave. Zásnuby jeho veličenstva a ceremoniálny sprievodný pochod slávnostne začne v sobotu o 20.00 h. Za svetla z fakieľ bude pokračovaťi po Hlavnej ulici až k Severnej veži. Zásnuby spečatí horiaci výstrel priamo z päťmetrového trebouchetu.

 

Vďaka digitálnej technológii si z katapultu môžu vystreliť i deti

Katapult životnej veľkosti, ktorý sa už rok týči pri severných hradbách, vznikol z nákresu v knihe Bellifortis z roku 1405 a je vyrobený tesaním a kovaním. Tento rok ožije i v digitálnom svete. Po nasnímaní QR kódu sa vám otvorí v telefónoch instagramový filter, s ktorým na reálny katapult len namierite a jednoduchým potiahnutím prsta vystrelíte guľu na stoh slamy. Cieľom je zhodiť ho.

 

Pri Bernolákovej bráne bude Ľudová veselica

Gastrozóna jarmoku vyrastie tento rok opäť za vstupnou bránou do mesta. Bude ju sprevádzať živá hudba. Na pódiu sa cez víkend predstaví desať živých zoskupení ako DH Modrančanka, DH Krojovanka, cimbalová hudba v znení skupiny Bystríka Slobodu či ľudová hudba Vieska a Sirka Cuveé Ensemble. Pestrý program štartujev piatok od 10.00 h a Veselicu ukončí v nedeľu o 19.00 h domáci Trnafčan.

 

Koncerty na Trojičke budú žánrovo pestré

Mikrofóny na hlavnom pódiu na Trojičnom námestí si prestriedajú kapely rôznych žánrov. Piatkové popoludnie otvorí Ychabodsa slovenská skupina Le Payaco. Jarmočný line-up prinesie tento rok i obľúbeného Bystríka, Adama Ďuricu, festivalovú amtosféru v centre Trnavy navodí Billy Barman a jarmok vyprevadí v nedeľu Bukasový masív spolu s Allanom Mikušekom.
V sobotu medzi 10.00 h a 14.30 h sa budú na jarmoku v pravidelných intervaloch ozývať trubadúri. Príďte na toto divadlo nakuknúť pod balkón Radnice.

Jarmok oslávi aj 50. výročie hip-hopu

„Zásadná otázka: Kto to je? Tí čo ho videli, vraveli že to je Vec. Tá ruka? Nie, ten čo robí rap.“ Tento rok v Trnave vyprevadíme leto unikátnou zostavou Prago Union a Vec & Škrupo, ktorí to na dvojkoncerte Rozlúčka s letom rozbalia aj so živými kapelami. Hip hop oslavuje päťdesiatku, a to si zaslúži ruky hore! Lístky na koncert stoja 10 EUR a kúpite ich v sieti Ticketportal.

Mini pódium aj na schodoch kina Hviezda

Paulínska ulica sa tento rok tiež zapíše na jarmočnú mapu. V sobotu si budú môcť návštevníci pri Kine Hviezda pozrieť na banneroch vizualizácie premien verejných priestorov Trnavy “pred a po”. O projektoch sa môžu návštevníci porozprávať so zamestnancami Mesta Trnava. Na schodoch kina v tento deň vznikne aj malé improvizované pódium, kde sa predstaví divadielko pre deti, pesničkárka Blanch a ďalší hudobníci, aby aj Paulínska ulica ožila a organicky zapadla do jarmočenia.

Na Mestskú vežu až do noci

Vychutnať si bzukot jarmoku, pozrieť si zhora kolotoče či koncert, môžu milovníci výšok aj z vtáčej perspektívy. Mestská veža bude otvorená počas jarmoku v predĺžených otváracích hodinách. V sobotu a v piatok budú prehliadky veže až do 23.00 h aj so zľavneným vstupným.
Podrobný časový program Tradičného trnavského jarmoku nájdete na jarmok.trnava.sk/program.

 

 

Kompletný program Tradičného trnavského jarmoku 2023

Tlačová správa a foto: Mestské kultúrne stredisko – Zaži v Trnave
zdroj: trnava.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Futbal v Trnave skončil bez výtržností, iba opitý fanúšik „stratil“ nohavice

KR PZ Trnava |MM| Polícia nemusela v súvislosti s medzinárodným futbalovým zápasom riešiť žiadne výtržnosti ani hromadné narušenie...

Mladý vodič zrazil 69-ročného chodca

KR PZ Trenčín |MM|  Včera krátko po 21:00 hod. došlo na ulici Obrancov mieru v Dubnici nad Váhom...

Alkohol u vodičov a u vodičov nemotorových vozidiel na cestách v Žilinskom kraji

KR PZ Žilina |MM|  Policajti v Žilinskom kraji s cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky neustále...

V rukách policajtov skončil muž podozrivý z drogovej trestnej činnosti

KR PZ Žilina |MM|  Na základe operatívnych informácií v boji s drogovou trestnou činnosťou vykonali čadčianski kriminalisti spoločne...

Vážna dopravná nehoda v Turčianskych Tepliciach

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách došlo na ceste č. II/519 v katastrálnom území obce...

Policajné správy z Prešovského kraja

KR PZ Prešov|MM|  Konflikt senioriek Vyšetrovateľom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove bolo na základe získanej dôkazovej situácie vznesené obvinenie ...

Volebný deň si spestrili alkoholom. Škoda, že potom sadli za volant

KR PZ Trnava |MM| Policajti z okresu Dunajská Streda museli v sobotu riešiť nielen dohľad nad pokojným priebehom...

Vlastnej manželke mal bez jej vedomia podávať drogy

KR PZ Trenčín |MM|  Polícii v Bánovciach nad Bebravou bola zúfalá žena podať oznámenie o tom, že má...

Komisia pre voľby oficiálne vyhlásila výsledky volieb do Európskeho parlamentu v SR

MV SR |MM|  Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v súlade so zákonom o podmienkach...

Polícia zatiaľ zaznamenala dva incidenty v súvislosti s Eurovoľbami 2024 – AKTUALIZOVANÉ

Prezídium PZ SR |MM|  Aktuálne sme zaznamenali dva incidenty. Prvý incident evidujeme v okrese Nové Zámky. V jednej z okrskových volebných miestností...

NDS spustilo opravy komunikácií okolo privádzača D3 Kysucké Nové Mesto

NDS |MM| Včera v noci odštartovali opravy komunikácií, ktoré boli využívané počas výstavby privádzača D3 v úseku Žilina...

Enviropolícia obvinila osobu za nelegálny výrub a krádež dreva v Bratislave

Prezídium PZ SR |MM|  Vyšetrovateľ enviropolície Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia PZ vzniesol obvinenie fyzickej osobe z okresu...