ISSN 1338-032X

T. Drucker: Čitateľskú gramotnosť je potrebné budovať už u najmenších detí

MŠVVŠ SR |MM|  Zriadiť alebo doplniť triedne knižnice v triedach materských škôl pre deti, ktoré majú predprimárne vzdelávanie povinné, ako aj v triedach prvého a druhého ročníka základnej školy – to je cieľom výzvy Čítame pre radosť.

„Pri zozname škôl, ktoré sme z výzvy Čítame pre radosť podporili vidíme, že pre veľa detí môže ísť o vôbec prvú knihu v živote, s ktorou sa stretli. Práve preto sme sa rozhodli, že okrem pôvodne plánovaných 200 000 Eur, ktoré na výzvu mali ísť, sme sumu navýšili o ďalších viac ako 10 000 Eur a zároveň hľadáme možnosti, ako nájsť ďalšie peniaze, aby sme podporili všetkých uchádzačov,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker.

Účelom výzvy je posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám, k čítaniu a budovaniu čitateľského sebavedomia u detí a mladších žiakov. Oprávnenými žiadateľmi boli materské školy, základné školy, špeciálne materské školy, špeciálne základné školy, spojené školy, ktoré majú organizačnú zložku materská škola alebo základná škola, zaradené do siete škôl a školských zariadení SR.

Maximálna výška finančných prostriedkov závisí od počtu zapojených tried, pričom škola mohla zapojiť maximálne 4 triedy a v prípade škôl s viac ako 500 žiakmi, mohla škola zapojiť maximálne 6 tried. Na každú zapojenú triedu pripadajú finančné prostriedky vo výške 250 eur.

Oprávnenosť čerpania výdavkov je od 1. 10. 2023 do 31. 3. 2024, podporené školy si môžu v danom období zakúpiť knihy pre deti a žiakov, knihy pre učiteľov (jedna kniha na triedu, v ktorej sa bude zriaďovať alebo dopĺňať triedna knižnica) alebo audioknihy pre deti a žiakov.

„Celkovo 239 škôl naprieč celým Slovenskom si v najbližších týždňoch bude môcť zriadiť triedne knižnice. Záleží nám totiž na tom, aby sme posilnili pozitívny vzťah ku knihám, ale hlavne budovali čitateľskú gramotnosť už u najmenších detí,“ uzavrel minister.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Výzva pre vodičov! Prispôsobte jazdu počasiu a stavu vozovky

KR PZ Trnava |MM| Upozorňujeme vodičov, že najmä v okresoch Trnava, Piešťany, Hlohovec a na Záhorí v okresoch...

Medzinárodný deň proti násiliu páchaného na ženách

MŠVVŠ SR |MM| Podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáša Druckera je nevyhnutné zintenzívniť prevenciu a...

MIRRI SR: Pridávame sa k medzinárodnej kampani 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanom na ženách

MIRRI |MM|  Podpora služieb pre obete domáceho a rodovo podmieneného násilia je ústredná téma medzinárodnej konferencie a stretnutia...

Športové organizácie i samospráva sa môžu uchádzať o financie na rozvoj športovej infraštruktúry

MŠVVŠ SR |MM| Vybudovanie novej športovej infraštruktúry v rámci celého Slovenska, ale aj modernizácia a rekonštrukcia už existujúcej...